You are currently viewing Teplo na úteku? Odhaľte úniky tepla vo Vašej domácnosti.

Teplo na úteku? Odhaľte úniky tepla vo Vašej domácnosti.

Pravá zima už klope na dvere a prianím každého z nás je, aby za tými dverami aj zostala. Domov má byť predsa teplý a útulný, to sa však ľahko môže zmeniť pokiaľ dochádza k úniku tepla cez okná, steny, strechu, či podlahu. V tomto článku vám poradíme, ako predchádzať tepelným stratám a nenechať teplo uniknúť z vášho domova.

Okná a dvere

Nekvalitné, staré, alebo zle tesniace okná a dvere sú často označované za jednu z hlavných príčin tepelných strát v dome, či byte. Tvoria približne 25 – 35% celkovej tepelnej straty domu.

Výmenou okien za novšie a lepšie tesniace, zamedzíme únikom tepla a s tým spojeným finančným stratám. Okná je tiež možné nastavovať, alebo repasovať napríklad pridaním jednej vrstvy skla.

Okrem toho je možné na okná nainštalovať aj exteriérové tieniace rolety, ktoré mávajú izolačné prvky a tie dokážu únikom tepla z interiéru výraznejšie zabrániť a v lete tiež chránia obydlie pred prehrievaním.

Steny a obvodové múry

Významnou časťou domu z hľadiska únikov tepla sú aj obvodové múry. Tými môže unikať 20 až 30 % tepla.

Veľkým problémom nielen pri múroch bývajú takzvané tepelné mosty, teda nežiaduce priame spojenia medzi interiérom budovy a vonkajším okolím, kadiaľ uniká teplo z domu von.

Tepelné mosty vznikajú aj v miestach medzi dvoma rozdielne vykurovanými priestormi, ktoré nie sú zateplené. Počas zatepľovania treba riziko tepelných mostov brať do úvahy. Podcenenie tohto rizika totiž môže znamenať zbytočné zvýšenie nákladov na vykurovanie, ako aj viesť k nežiadúcemu vzniku rias a plesní v interéri.

Zateplenie fasády vhodným typom a vhodnou hrúbkou izolácie je najlepšia prevencia vzniku tepelných mostov a najlepšie zamedzuje úniku tepla cez neduhy výstavby.

Podkrovie a strecha

Vedeli ste, že 20 – 30% tepla stratíme cez strechu a podkrovie?

Ohriaty vzduch totiž prirodzene stúpa smerom hore a pokiaľ nie je strecha, či strop dostatočne odizolovaná, alebo ak sa v podkroví nebodaj nachádzajú trhliny, či diery, dochádza aj tu k ochladzovaniu a strate tepla. 

Rovnako, ako je tomu pri aj stenách, riešením je kvalitná a vhodná tepelná izolácia. Najčastejšie sa na tento účel využíva minerálna vlna, buď v rolkách alebo vo forme dosiek.

Dôležité je povedať, že vzhľadom na to, aké účinné je zateplenie strechy a podkrovia, jedná sa v porovnaní so stenami finančne dostupnejšie riešenie úspory na kúrení. Pri zhotovení kvalitného zateplenia strechy, či podkrovia sa táto investícia vráti už po približne troch rokoch.

Ako odhaliť úniky tepla?

Vyššie sme už spomenuli zopár tipov ako predchádzať unikaniu tepla z domova. Nie vždy je na prvý pohľad zrejmé, odkiaľ a ako k únikom tepla dochádza. Najlepším riešením, ako odhaliť a lokalizovať úniky tepla je termovízia fasády stavby.

Termovízia alebo nazývaná tiež termosnímkovanie funguje na podobnom princípe ako nočné videnie. Pomocou infračerveného žiarenia vypočíta povrchovú teplotu objektu a tým odhaľuje „slabé miesta“ stavby kade uniká teplo, miesta potencionálneho výskytu a tvorby plesní.

Objednajte si termovíziu domu

  • Naši technici prídu ku Vám s potrebným vybavením.
  • Vykonáme termovízne merania fasády.
  • Na základe získaných údajov vypracujeme výstupnú správu.
  • Označíme a popíšeme problematické/kritické miesta.
  • Vypracujeme návrh opatrení a riešenie na mieru.

Potrebujete poradiť alebo ste nenašli odpoveď na vašu otázku v tomto článku?

Radi Vám pomôžeme s riešením vášho konkrétneho problému a podelíme sa o naše dlhoročné skúsenosti v oblasti zatepľovania a obnovy budov a rodinných domov.

Využite kalkuláciu ceny zateplenia alebo nás kontaktujte:

 +421 911 270 421 alebo emailom zatepliefektivne@lzcech.sk.