You are currently viewing Na čo si treba dať pozor pri omietaní rôznych podkladov hlinenou omietkou?

Na čo si treba dať pozor pri omietaní rôznych podkladov hlinenou omietkou?

Hlinené omietky majú svoje využitie v interiéri aj v exteriéri. Hlina je ekologický, zdraviu neškodný a ľahko dostupný materiál, vďaka čomu omietka z hliny výborne pohlcuje vlhkosť a následne ju rovnomerne odovzdáva. Tým vzniká v interiéri optimálna vlhkosť a nehrozí vznik plesní.

Ďalším pozitívom je, že hlinená omietka eliminuje negatívne pôsobenie elektrosmogu na človeka, ktoré sa prejavuje bolesťami hlavy či nespavosťou a tiež výborne pohlcuje pachy. Vďaka tomu sú vhodné pre alergikov a astmatikov. Hlinená omietka sa menej špiní a jej údržba či prípadné opravy sú jednoduché.

Ako omietať rôzne podklady hlinenou omietkou?

V prvom rade musí byť podklad, na ktorý budeme nanášať omietku: vysušený, rovnomerne nasiaknutý, odprášený, odmastený a  zbavený prípadných ostatných nečistôt. Taktiež upozorňujeme, že podklad nemôže byť vystavený mrazu – premrznutý. Je potrebné, aby murivo bolo dotvarované a murovacia malta dostatočne vyzretá. Ako teda pristupovať k rôznym povrchom?

Nepálená tehla

V prípade podkladu z nepálenej tehly sa používa hlinená omietka hrubáhlinená omietka jemná. Hrubá omietka musí mať minimálnu hrúbku 8mm. Nie je nutné použiť Spojovací mostík CLAY, ale je potrebné stenu z nepálených tehál navlhčiť vodou.

Keramický pálený strop (Porotherm)

Pre keramický strop je potrebné najprv naniesť Spojovací mostík CLAY potom hrubú hlinenú omietku a nakoniec jemnú hlinenú omietku.

Tvárnice Ytong

V tomto prípade treba naniesť Spojovací mostík CLAY , následne hrubú hlinenú omietku a na záver jemnú hlinenú omietku . Pri tomto podklade je možné pred samotným omietnutím naniesť na murivo aj lepidlo s armovacou sieťkou.

Vápenopieskové tehly, betónové tvárnice

Na tieto stavebné materiály je vzhľadom k ich hladkosti vhodnejšie použiť cementový špric – prednástrek, ktorý necháme zatvrdnúť a potom môžeme omietať. Spojovací mostík CLAY použiť nemusíme ale nič s ním nepokazíme.

Postup teda bude vyzerať nasledovne: Cementový špric (+ Spojovací mostík CLAY , nie je nevyhnutný ) + hlinená omietka hrubá + hlinená omietka jemná .

Sádrokartón

Pri aplikácii hlinenej omietky na dosky zo sádrokartónu použijeme Spojovací mostík CLAY a následne  hlinená omietka jemná . Sadrokartónové dosky v spojoch občas praskajú a tak pre správny výsledný efekt je vhodné pred omietaním plochu spevniť výstužnou vrstvou zo sieťky a lepidla.

Je potrebné maľovať hlinenú omietku?

Na hlinenú omietku sa väčšinou nemaľuje, pretože jednou z výhod hlinenej omietky je, že je viac estetickejšia v prirodzenej podobe. Ak sa predsalen rozhodnete namaľovať steny omietnuté hlinenou omietkou, tak je potrebné použiť silikátový alebo vápenný fasádny náter.

Aký je pracovnú postup pri omietaní hlinenou omietkou?

  1. Suchú zmes hlinenej omietky zmiešame s vodou bubnovou miešačkou, alebo iným rýchlobežným miešadlom, aby zmes bola hladká. Vymiešanú zmes necháme približne päť minút odstáť a opätovne rozmiešame.
  2. V prípade nepálených tehál premaltujeme škáry (ložné aj zvislé) a pri ostatných murovacích materiáloch vymurujeme povrch vhodnou maltou. Tu je nutné dodržať technologický predpis výrobcu.
  3. Na podklad, ktorý je nasiakavý nanesieme jadrovú vrstvu. Na nenasiakavý podklad nanesieme rovnomernou vrstvou spojovací mostík CLAY, ktorý necháme minimálne 12 hodín preschnúť.
  4. Vrstvu jadrovej omietky, ktorú sme naniesli stiahneme – zarovnáme štahovacou latou a hladidlom z dreva alebo antikoru povrch zahladíme.
  5. Jadrovú omietku je potrebné nechať vyzrieť v pomere 1 deň na 1 milimeter nanesenej vrstvy. V závislosti od teploty a vlhkosti omietka tvrdne vďaka schnutiu.
  6. Vrstva vrchnej omietky. Jemnú hlinenú omietku zmiešame s vodou a po odležaní (približne 5 minúť) opätovne premiešame. Zmes následne nanesieme na podklad, ktorý sme pripravili pomocou hladidla z antikoru alebo novoduru. Vrstva zľahka zavädne, vtedy povrch roztočíme hladidlom (penovým alebo filcovým) a zároveň zvlhčujeme rozprašovaním vody.
  7. Povrchová úprava. Omietanú plochu môžeme dodatočne upraviť po zvlhčení. Pri jemnej hlinenej omietke nemusíme povrch dodatočne upravovať, pretože omietka má prirodzený estetický vzhľad. V prípade, ak chcete povrch dodatočne upraviť (napríklad nanesením farby), je potrebné nechať omietku dôkladne vyschnúť. Odporúčame počkať aspoň päť dní. Ak sa predsalen rozhodnete namaľovať steny omietnuté hlinenou omietkou, tak je potrebné použiť silikátový alebo vápenný fasádny náter.

Ak ste nenašli to, čo ste hľadali, alebo by ste chceli akokoľvek poradiť s Vašim projektom, neváhajte kontaktovať našu podporu telefonicky na +421 911 270 421 alebo emailom zatepliefektivne@lzcech.sk.


Hlinenú omietku môžete objednať v našom e-shope: