You are currently viewing Sto ľudí sto chutí – alebo akú omietku si vybrať?

Sto ľudí sto chutí – alebo akú omietku si vybrať?

Každý materiál má svoje opodstatnenie a taktiež svoje výhody a nevýhody.

Minerálne omietky

Ich základom je cement a vápenný hydrát. Sú pružné, mechanicky odolné, vysoko paropriepustné a majú dobrú priľnavosť aj pri zvýšenej vlhkosti. Možno ich použiť na akýkoľvek druh muriva, resp. na rozličné typy tepelnej izolácie. Kúpite ich vo vreciach vo forme zmesi, ktorú stačí v odporúčanom pomere zmiešať s vodou. Omietka MSP1 je žiarivo biela už po jej aplikácii a vyznačuje sa zrnitým povrchom.

Vápenno-cementové omietky

Ich pevnosťou a odolnosť silne prevyšuje pevnosť sadrových omietok, avšak na rozdiel od nich je ich oprava v prípade poškodenia náročnejšia.  Zároveň dokážu v porovnaní so sadrovými omietkami lepšie akumulovať teplo a vytvárať priaznivejšiu akustiku. K tomu všetkému sú aj lacnejšie. Tieto omietky sú vhodné do miestností so zvýšenou vlhkosťou, takže do kúpeľní a kuchýň.

Sádrové omietky

Sadrové omietky sa vyznačujú svojou hladkosťou vďaka čomu ich môžete použiť aj v reprezentatívnych/spoločenských priestoroch. Je to aktívny materiál, čiže stena pri ňom dobre dýcha. Reguluje vzduch v miestnosti, keďže absorbuje vlhkosť a pri nízkej vlhkosti v miestnosti vie vlhkosť do ovzdušia odovzdať.

Negatívom sadrových omietok je to, že pohlcujú cigaretový dym a kvôli tomu môžu po čase zapáchať a zosivieť. Takisto sú náchylné na mechanické poškodenie, takže ich neodporúčame používať v detských izbách. Tiež nie sú vhodné na použitie v kúpeľniach a v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou.

Hlinené omietky

Ak preferujete prírodný tradičný variant, tak tabu nie sú ani hlinené omietky. Na ich prípravu sa používa íl a piesok rôznych zrnitostí a tieto dve zložky sa kombinujú v pomere 20 ku 80. Čo sa týka nanášania, tak prvá vrstva máva hrúbku 20 až 80 mm a na ňu sa môže naniesť druhá jemnejšie vrstva s hrúbkou cca 10 až 20 mm.

Ich výhodou je to, že na nich môžete vytvárať rôzne vzory, takže ak sa chcete kreatívne “vybúriť” na vlastnom bývaní, hlinené omietky vám dajú dobrú možnosť realizovať sa. Sú trvácne a viete si ich zadovážiť v rôznych farbách od bielej až po červenú. Hlinené omietky sú vhodné prakticky na všetky podklady, predovšetkým na tie prírodné.

Stačí si len vybrať!

Povrch steny upravenej omietkou či stierkou nemusí byť len jednoducho hladký, prípadne viac či menej zrnitý. Možností je omnoho viac!

Všetko potrebné a ešte oveľa viac nájdete na našom e-shope www.zatepliefektivne.sk.