You are currently viewing Ako na nové stierky (omietky) v interiéri alebo „buďte pripravení a nenechajte sa zaskočiť”!

Ako na nové stierky (omietky) v interiéri alebo „buďte pripravení a nenechajte sa zaskočiť”!

Nepodcenenie výberu správnej penetrácie dopomôže k ľahšej aplikácii omietky, zaručí krajší efekt pri zhotovení a v neposlednom rade predĺži životnosť nových stierok v našom obydlí.

Uvažujete nad tým, že je čas na zmenu a vaše steny potrebujú nový šat? Potom by ste nemali zabudnúť na dôkladnú prípravu pred samotným nanášaním interiérovej omietky.

Aby váš výsledok mohol byť perfektný, pripravili sme si pre vás v niekoľkých krokoch ako postupovať a na čo nezabudnúť.

1. Krok – Príprava “miesta činu”

V prvom rade je potrebné naše „miesto činu“ pripraviť, ušetríme si tak vo finále čas s následným upratovaním. Ak nábytok nechceme sťahovať, presunieme ho aspoň do stredu miestnosti a uložíme ho tak, aby sme si nezamedzili prístup k stenám a stropu. Nábytok prekryjeme odolnou zakrývacou fóliou. Zástrčky, vypínače, svietidlá a ďalšie doplnky, ktoré chceme tiež ochrániť, väčšinou stačí oblepiť krycou lepiacou páskou – link páska krep.+oranžová


2. Krok – Očistenie a posúdenie podkladu

Následne sa presunieme k samotnému podkladu, ktorého stav a kvalitu je nutné posúdiť. Podklad by mal byť suchý, zbavený prachu a nesúdržných častí. Pôvodný náter je potrebné odstrániť a to tak, že stenu navlhčíme mokrou maliarskou štetkou alebo hubkou a potom všetky vrstvy oškrabeme maliarskou škrabkou.

Pevnosť podkladu posúdime napríklad mriežkovou skúškou. Odlamovacím nožom, alebo napríklad skrutkovačom vryjeme do podkladu mriežku a okamžite tak odhalíme, či sa podklad vylupuje alebo drží pevne na stene.


3. Krok – Opravenie podkladu

Po oškrabaní opravíme nerovnosti napríklad flexibilným lepidlom Ceresit CM 14 a nakoniec stenu napenetrujeme. Penetrácia sa používa predovšetkým na spevnenie rôznorodých podkladov a zjednotenie nasiakavosti. Výber správnej penetrácie nikdy nepodceňujeme, ide totiž o krok, ktorý zabezpečí, že omietka nebude praskať a zo steny neopadne.

Pokiaľ sa podklad „rozpadá“ odstránime všetky nesúdržné časti škrabkou, prípadne sekáčikom, či elektrickým sekacím kladivom. Následne budeme musieť pristúpiť k celoplošnému „presieťkovaniu“ stien, či stropov vhodnou armovacou tkaninou zapracovanou do vhodného lepidla, napríklad Ceresit CM 11 plus.


4. Krok – Výber správnej penetrácie

Podklad, ktorý sa nerozpadá, no napriek tomu sa javí ako nie dostatočne pevný bude vhodné spevniť náterom hĺbkovou penetráciou. Tá zvyšuje priľnavosť, takže nová omietka bude bezpečne na stene držať.

Očistený, prerovnaný a spevnený podklad, (či už hĺbkovou penetráciou alebo po presieťkovaní) následne ošetríme základným penetračným náterom. Ten zabezpečí zjednotenie nasiakavosti podkladu, čím nám bude omietka pri aplikácii všade rovnako držať a pri svojom tuhnutí bude voda vsakovať rovnomerne, čím predídeme vzniku trhlín a omietka opadávaniu omietky.

Základnou penetráciou ošetrujeme podklad pred nanášaním nasledujúcich omietok:

Pri aplikácii niektorých špeciálnych druhov interiérovej omietky je nutné použiť aj špeciálnu penetráciu:

Aj sanačné omietky si vyžadujú našu pozornosť pri voľbe vhodnej penetrácie. Najlepšie urobíme, keď použijeme sanačný prednástrek. Jeho aplikáciou zabezpečíme najlepší efekt ako priľnavosti tak fungovania celej sanačnej skladby omietky.


Ak ste nenašli to, čo ste hľadali, alebo by ste chceli akokoľvek poradiť s Vašim projektom, neváhajte kontaktovať našu podporu telefonicky na +421 911 270 421 alebo emailom zatepliefektivne@lzcech.sk.